Kateřina Bolechová

Ahoj vítám Vás na svých stránkách

Články

AMOUR/ LÁSKA

AMOUR / LÁSKA

Vyšla jsem si na festival francouzského filmu. Zahajoval film Michaela Hanekeho Amour – Láska. Film omotaný řadou cen a zástupce Rakouska na Oscarech 2013.
Samozřejmě, že očekávání byla veliká a nejen kvůli skvělému obsazení
Film o páru starých manželů, jimž osud připraví tvrdý oříšek v podobě nemohoucnosti jednoho z nich. Stáří, kterého se všichni bojíme a někteří z nás se do něj již „statečně“ probáli. Film se odehrává pouze v interiéru, byt se starožitným zařízením na mě už na začátku hodil deku, navíc mě celý den příšerně bolela hlava, což není zrovna ideální pro film takového kalibru. Přiznám se, že chvílemi jsem byla hozena do rozpálené fritézy.
Okamžiky, kdy je člověk totálně degradován a jsou mu oholeny i kosti a co hůř, uvědomuje si to. Od začátku mi bylo jasné, jakým směrem se film ubírá a postřehne to zřejmě každý.
Za vrcholnou scénu považuji vyprávění starého muže o táboře, kam jezdil jako dítě a měl
malovat matce na pohlednici květiny, pokud se mu líbilo a hvězdy, pokud se mi nelíbilo.
Maloval hvězdy. Bohužel film má na můj vkus příliš dlouhou stopáž, občas se objevily značně hluché momenty. Záběry na luxující posluhovačku, dlouhé kamerové sekvence na interiér bytu, pro mne zbytečné a nudné. Ba co hůř, občas jsem hlavním aktérům nevěřila.
Již dlouho ve mně žádný film nevyvolal tak rozporuplné pocity. Musím se přiznat, že jsem šla z kina trochu zklamaná, ale ráno moudřejší večera. Pocity se rozležely a nabraly jiný směr. Michael Haneke je vskutku rafinovaný režisér, jeho snímek má protrahované účinky, v mém případě rozhodně.
Žádné komentáře
 
by Bassgooch